Jaký byl BLIK BLIK?

16. března 2018 v 22:45 | Nindë |  Random


Chtěla jsem napsat původně něco o politice, ale proboha... Zjistila jsem, že své zklamání nad Babišem, Zemanem a dalšími pochybnými představiteli našeho státu a vlády, nedokážu vyjádřit. A tak přicházím s poreferováním BLIK BLIK festivalu v Plzni.

Co je ten BLIK BLIK festival zač? Jde o festival světla od šesti do jedenácti hodin večer. Na ulicích čtvrti Slovany jsou zprovozněné různé světelné instalace. Především si pod tím lze představit promítání na veřejné budovy, inspirativní blikající předměty se skrytým významem a průvody lidí. Letos je možno celkem vidět 16 instalací z toho čtyři jsou interiérový a společný vstup na všechny stojí 50 Kč. Což není zas taková pálka. Já jsem do ulic vyrazila se dvěma kamarádkami.

Naší tůru jsme započaly na zastávce u bazénu Slovany. A následovaly jsme pár lidí, protože mapy jsou pro zoufalce samozřejmě... (my se v nich jenom nevyznáme). Naskytl se nám pohled na osvětlenou budovu Masarykovy základní školy. Zatímco jsme se kochaly hrála podivně meditační hudba s tóny rázných bubnů. Dalším stanovištěm byl kostel na Jiráskově náměstí. Tam jsme si prohlédly vznášející se zářivé medúzky a bochánky světelných mráčků. Dlouhá fronta na lístky nás odradila od koupení si VIP vstupu na čtyři interiérový instalace. Namísto toho jsme si koupily svařáček a pokračovaly k promítání Český? Lev? (strašně boží název).

Tak nám byla mírně připomenuta minulost Českého národa. Pak na nás čekal poblikávající půlmetrové figurky člověče nezlob se. Promítání na budovu Mikulášského gymnázia bylo mírně zmatené, ale roztomilé. Trochu smutnější to bylo hřbitově s elektrickým jmelím. Které jsem moc nepochopila. V podstatě to byly světýlka u stromů. A také hrála hymna u nasvíceného hrobu J.K.Tyla. U Papírny jsme si jen prohlédly promítání hladiny. Opět jsme si přečetly význam a proboha, v tom by se možná orientovala jen kombinace naší fyzikářky a vytvarkářky. Mile nás překvapil hologram na druhé straně řeky. To bylo promítání na kapky vody vystřikující z hadice. Krátký film byl o bývalém prezidentovi Masarykovi. Moc mu nebylo rozumnět, ale kvalita zvuku, hluk a jeho čengliš prostě nenní dobrá kombinace. Po cestě k DEPU2015 jsme míjely osvětlené stromy a u DEPA jsme pomocí našich dechů směřovaných do rádoby mikrofonů rozhoupaly svítící mega kyvadlo.A tím byla naše cesta uzavřena.

Vše by bylo v nejlepším pořádku, kdyby nepršelo a nebyla kosa. Kombinace ledového větru s držením deštníku není ideální pro kochání se instalacemi co daly tolika lidem spoustu práce. Mám dojem, že by se tento festival mohl konat později v roce, kdy už není taková zima. Chápu, že to nelze moc dešti poručit, ale půlka března má ještě velkou pravděpobnost nepříznivosti počasí. Lidí bych řekla, že bylo dost i přes to chladno. Přece jen už je to docela známý festival - letos se koná po čtvrté.

Kdybych měla srovnat s minulým ročníkem ovšem, tak musím uznat, že tentokrát to nebyla zast taková krása. Minulý ročník se konal více v centru města s krom toho, že nebylo tak ošklivo, tak byly i zajímavější instalace. Ne že by to bylo tentokrát špatné, to ne, jen to nebylo nic překonávajícího.

Pokud by jsi měl chuť vymrznout, projít se a rozšířit si své obzory, tak klidně upaluj do Plzně na festival svěla. Já se půjdu zahřát aby mé tělo už konečně opustily i ty poslední zbytky ledu v kostech.

Šafrán

Krásně prosvětlený den ti přeje, tvá Nindë


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaká je tvá oblíbená barva?

Modrá 21.7% (13)
Zelená 16.7% (10)
Žlutá 10% (6)
Červená 1.7% (1)
Oranžová 1.7% (1)
Fialová 10% (6)
Není tu ._. 11.7% (7)
Žádnou oblíbenou nemám 0% (0)
Mám rád palačinky 26.7% (16)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama