Politika

17. dubna 2017 v 10:52 | Nindë |  Vážná věc


Dnes bych se chtěla rozepsat o převelice rozsáhlém tématu... Politice.

Možná už víš, že slovo politika vzniklo z řeckého slova polis což se v češtině překládá jako město. Proč město? No protože politika má původ ve městě. Nebýt sdružování lidí do měst, tak není ani politiky. V oněch městečkách totiž byl mírný chaos a to se některým nelíbilo a tak si řekli, že zavedou určitá pravidla (budoucí zákony), které budou pro danou obec platit a lidé se podle nich budou řídit. Ti kteří vymysleli ony pravidla je následně představili ostatním a ti s nimi souhlasili a také souhlasili s tím, že někdo bude kontrolovat zda jsou všechny předpisy správně dodržovány. A celkově souhlasili s tím, že někdo bude vždy nad nimi. To je demokratická cesta. Pak ještě klidně mohlo dojít k tomu, že jedinec se svými přívrženci převzal moc nad určitým územím a obyvatelům dané oblasti vyhrožoval tresty, když neuposlechnou jeho rozkazů.

Ale tak to je jedno. Já se nechci věnovat historické části politiky. Současnost je možná že ne zajímavější, ale rozhodně zajímavější pro nás. To co je teď totiž určuje jaká bude budoucnost. To co bylo, bylo a nic se s tím nenadělá. Samozřejmě ale některé historické události vytvořili určitou nevraživost nebo náklonnost mezi lidmi, stranami, státy. A to se může promítnout i do budoucnosti.

Tak co se týče mezinárodní politiky. Největšími hráči současného světa jsou: Trump, Putin, Erdogan, Kim Čong-un... to jsem si alespoň vyvodila z toho, že se o nich nyní stále mluví. První tři jsou regulérními, demokraticky zvolenými prezidenty i když tedy Erdogan si zavedl v Turecku něco na způsob diktatury. Kim Čong-un je "nejvyšší představitel" Korejské lidově demokratické republiky. Což znamená, že je to v podstatě diktátor. Z hodin zeměpisu jsem si zapamatovala, že naše paní profesorka říkala: "Někteří ani neví, že když má stát v názvu lidový, nebo demokratický, tak to znamená přesný opak, viďte? Že ano..."

Trump je docela nepředvídatelný. Neví se moc co se mu honí hlavou a kam až dokáže zajít, aby své nápady co s USA uskutečnil. Prý má už návrh jak by měla vypadat zeď mezi Spojenými státy a Mexikem, kterou mimochodem nechce nikdo zaplatit. Ruší všechna možná nařízení, které zavedl v minulých letech Obama. Nedávno nařídil odpálení amerických raket na syrskou základnu. Ale je jen težké soudit zda-li jeho oponentka v nedávných volbách - Clintonová byla lepší volbou. Možná, že by byla jen menším zlem.

Málem bych zapomněla na starou dobrou Merklovou. Německá kancléřka, která v uplynulých měsících si docela podělala pověst poté co podpořila uprchlíky, kteří masivně přicházeli do Německa za lepším. Němci to nepřijali zrovna nejlépe. Situace s uprchlíky se zhoršila obzvlášť poté co začali být častější teroristické útoky ohrožující civilisty. Ale to není jen problém Německa... k teroristickým útokům docházelo i v jiných evropských zemích jako je Anglie nebo Francie. Celkově hrozba teroristických útoků šíří mezi lidmi paniku a strach a to i u nás i když je velmi malá pravěpodobnost, že by si Česka někdo tak moc všímal.

K Putinovi se nemám moc proč vracet. Prostě je to vlivný rus, za jehož vlády byla provedena anexe Krymu a je také v některých směrech dost nepředvídatelný. Nikdo pořádně neví jak doopravdy hýbe světem a jaká esa v rukávu má.

A co se týče domácí politiky? Stejně na nic jako ve světě jen v menším měřítku. Určitě moc dobře znáte našeho krásného prezidenta Zemana. Ano to je ten pán, který předsedal ČSSD a nějakým zvláštním způsobem se dostal se svou cigaretkou a becherovkou (nyní spíše slivovicí) do čela České republiky. Chtěla bych se potkat s člověkem, který retušoval jeho oficiální portrét, protože to myslím musela být docela slušná makačka. Šušká se, že jeho mladičká dceruška účinkovala v pornu (je děs to takhle napsat, ale má to tu správnou váhu). Českou politiku směřuje spíše na východ k Rusku a Číně i když jeho předchůdci se snažili o pravý opak. Jeho proslovy jsou ideálním mučícím nástrojem, ještě lepším než staré skladby Justina Biebra. Ano, našeho prezidenta nemám moc v lásce...

Ale tak za méně než rok se konají další volby. Občané českého státu budou opět volit svého budoucího prezidenta. To jestli tam zůstane stávající se ještě uvidí. Český lid se asi nepoučil a vypadá to, že ho tam opravdu dosadí znovu. Teď jen záleží kdo bude ten další velký hráč, který se s ním dostane do druhého kola voleb. Je několik dalších kandidátů. Nejvíc se mluví o Horáčkovi a Drahošovi. Mně osobně Drahoš přijde nejsympatičtější. Ale vše záleží na osobních preferencích. Pak byly ještě nějaké klepy o Pospíšilovi, ale ten řekl, že kandidovat nechce, protože jedině tak může zabránit znovuzvolení Zemana, když nebude rozdrobovat hlasy jeho oponentů.

Teď něco k naší současné vládě. V čele vlády stojí Sobotka, ten je i předsedou ČSSD. Na Sobotku nedokážu nikterak zvlášť nadávat, ale ani ho chválit. Měl pár světlých i temnějších obdobích. O kom se ale nyní čím dál častěji mluví je Babiš, náš ministr financí. Ani nevím, jestli Agrofert stále vlastní. Každopádně je to druhý nejbohatší čech, hned po Kellnerovi. Mimochodem mám takový dojem, že je majitelem internetového portálu idnes.cz. Je taky možné, že na ministerstvu financí našel nějaké kličky, kterých využívá, aby byl ještě majetnější. Upřímně nechápu proč. Každopádně na české scéně je více známých politiků jako je Kalousek (předseda TOP09), Valachová (ministryně školství), Chovanec (ministr dopravy), Stropnický (ministr obrany) a mnoho dalších. Toto jsou všichni na které si teď vzpomenu.

Na závěr bych chtěla říct, že já se o politiku nikterak nezajímám. Článek s politickou tématikou si přečtu dvakrát do týdne. Všechno se tak nějak dozvídám přes hlavičky článků na internetové stránce seznam.cz a případně na idnes. Jednou za uherský rok se také stane, že se ocitnu v prostoru s puštěnými televizními zprávami. Zprávami myslím Události na ČT1 nebo ČT24. To co se vysílá mimo Českou televizi nevím jestli je moudré nazývat zprávami... tam jsou spíše kokotiny. Ale opět je to věc vkusu. A když už se tedy dívám na ty zprávy a dozvídám se jak je dnešní svět děsný, tak mám hodně otázek a na ty mi vždy odpoví můj taťka, který má vždy přehled co se ve světě i v ČR děje. Mně se vždy zhorší nálada jakmile si vyslechnu jaké hrůzy se to dějí. Jsem mladá holka, která s tím nedokáže absolutně nic udělat. Pardon, ale nemůžu. Nemám náladu na to kazit si náladu a tak se raději věnuji jiným věcem, než je čtení nejnovějších příspěvků na informativních serverech, sedění před televizí či poslouchání rádia. Neříkám, že to čemu se věnuji je lepší trávení času, jen mě to víc baví, tak mi necpětě prosím, že bych se měla jako mladá o politiku zajímat. Protože i když se jí vyhýbám, tak vím dost abych si dokázala udělat obrázek o tom jak je všechno v háji.

Tak to by bylo všechno co mám nyní k politice. Shrnula jsem všechno možné, napsala své názory, svěřila se a teď se tebe ptám jaký postoj k politice máš ty?

Mazanec

Převelice krásný den ti přeje, tvá Nindë


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Které slovo tě zaujalo?

Lustr 28.6% (4)
Satanáš 21.4% (3)
Burda 14.3% (2)
Koruna 14.3% (2)
Šlehačka 21.4% (3)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama