Daně

18. dubna 2017 v 21:35 | Nindë |  Vážná věc


Už nějaký čas se mi v hlavě povaluje takový nápad. Nápad napsat článek, který bude něco vysvětlovat, něco co mě zajímá a sama se v tom nevyznám. Dneska bych se tedy chtěla pověnovat něčemu z oblasti financí. A to znamená popsat DPH a daně... Já v tomto tématu totiž slušně plavu.


Co je DPH a daň?

Hned na záčátek by to chtělo vysvětlit co to vlastně je. DPH je zkratkou pro daň z přidané hodnoty.

Pojem daň jsi určitě slyšel. Platí jí všichni občané státu. Je povinná a nelze moc ovlivňovat jak s ní bude vynaloženo (maximálně si může člověk zvolit v příštích volbách jinou politickou stranu a nebo se teda začít míchat do politiky). Ale není tu jen daň z přidané hodnoty. Je spousta druhů daní. Tak například: spotřební (pohonné hmoty, alkohol, cigarety), silniční (firmy a podnikatelé používající auto za získání zisku), příjmu (z toho co si člověk vydělá), zdravotního a sociálního pojištění, nemovitostí apod.


Proč se daně platí?

Daně platí občan státu, je to tak nařízeno zákonem. Lidé je platí proto, aby stát mohl zařídit různé věci, jako je například oprava silnic a celkově nové stavby, placení platů státních zaměstnanců pracujících na úřadech, v nemocnicích, u policie, ve školách... samozřejmě z daní se tvoří i platy politiků a důchody. A celkově se daně platí aby stát mohl nabídnout občanovi nějaké služby. To jestli je poměr odvedených peněz do státní kasy a kvalitou služeb vyrovnaný je jiná otázka.


Jak se u nás platí daně?

Na tohle jsem se musela opět zeptat svého taťky. A ano, nakonec z toho byla dvacetiminutová přednáška o daních... ne že by mi to vadilo. Každopádně, jestliže je člověk zaměstnán u nějaké firmy, tak daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění platí daná firma. Pak je ale tu ještě právě DPH a to platí člověk kdykoliv si něco kupuje. Dejme tomu, že mlíko má hodnotu 10 korun. Pak si ale firma, která ho produkuje řekne ještě o 3 koruny navíc, protože to že ho zpracovala, zabalila atd. dalo nějakou práci a chce za to odměnu ve formě peněz. Pak se ještě hodnota může zvýšit, když ono mléko je v supermarketu. To pak ještě supermarket si klidně přidá další dvě koruny pro sebe, protože prodávání mléka dá taky práci. Pak přijde ještě ale stát a mlíko zdaní. To znamená, že z 15 korun je najednou přes 18. Pak jestliže člověk něco zdědí/dostane darem, tak zaplatí také daň z hodnoty daného předmětu. Pak když člověk má nějaké nemovitosti (dům, byt, pole, lesy apod.) tak platí ročně daně z nich a to tak, že přijde žádost o zaplacení. Pak jsou tu ale podnikatelé a ti platí daň firmy. Platí daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance a sebe. A to buď ročně, nebo po třeba čtvrtletí. Jsou ale i lidé, kteří mají i vedlejší příjmy a ty musí přiznat státu a zaplatit za ně daně. Třeba když někdo prodává ve větším množství med, tak by měl pak vyplnit nějaký hezký růžový formulář a zaplatit daň a to buď v hotovosti na finančním úřadu, nebo daňovou složenkou/poštovní poukázkou na poště a nebo bankovním převodem.


Kolik je u nás jaká daň?

DPH je rozdělena na tři typy a to:
Základní sazba DPH - 21% (téměř všechno)
První snížená sazba DPH - 15% (firmy poskytující služby - stravování, ubytování...)
Druhá snížená sazba DPH - 10% (firmy týkajících se sociální péče, odpadních vod, pohřbů...)

Daň z příjmu fyzické osoby - 15% (osoba, která je svéprávná - má určitá práva a povinnosti, může uzavírat smlouvy apod., nezletilí sem patří jen z části - mohou uzavírat drobné obchody)
Daň z příjmu právnické osoby - 19% (většinou skupina lidí, která na sebe bere určitá práva a povinnosti, např. obchodní společnosti, spolky, nadace...)
Zajímavost: I nenarozené, ale počaté dítě může dědit a vlastnit majetek

Spotřební daň - více jak 50% (aby se snížila poptávka po škodlivém zboží jako je alkohol či cigarety)

Nemovitostní daň - tam záleží na tom, kde nemovitost je, co je to za nemovitost, jak moc město, ve kterém nemovitost je, daň zvýší apod. (Tak to je i u darovací a dědičné)

Sociální pojištění - kolik platí zaměstnavatel ze svých příjmů- 25%, to co zaměstnanec ze své mzdy - 6,5%
Zdravotní pojištění - kolik platí zaměstnavatel ze svých příjmů - 9%, to co zaměstnanec ze své mzdy - 4,5%


Kdo nemusí platit daně?

Zajímavé je, že firmy, které mají příjem vyšší než 1,5 milionu, tak zdravotní a sociální pojištění platí jen z toho 1,5 milionu. Když má třeba příjem 10 milionu, tak se zdravotní a sociální zdaní jen z toho 1,5 milionu a z těch zbývajích 8,5 milionu ne. - informace od taťky

Daně nemusí platit ani studenti, kteří chodí na brigádu. Pokud mu je zaměstanavatel z výplaty odečítá, tak i může zajít na finanční úřad a získat své peníze zpět. Alespoň tak jsem to slyšela od kamarádů...

Daně se nemusí platit například při prodeji nemovitostí, které byly zakoupeny před 5 lety, placení výživného, stipendia, příspěvky nadacím apod.
→ to je lepší si najít jinde


Tak to by bylo asi vše co jsem si zjistila o daních. Doufám, že ti článek dával smysl a obohatil tě o nové znalosti. Ale tak abych se ještě vyjádřila k daním. Platit daně budeme státu vždycky, celý život, ale nemyslím si, že by to bylo nějak výhodné. Sice něco z odvedených daní dostaneme nazpět, ale jsem toho názoru, že se stejně neuvěřitelné množství peněz ztratí v kapsách hrabivých jednotlivců. To co člověk vydělá se oseká hned nazačátku u daně z příjmu a pojištění, pak se ještě ztratí peníze při placení nemovitostní daně a když už si něco koupíme z toho našeho mála, tak stejně platíme navíc. Ale takový už je systém. Není jak ho změnit. A tak si pojďme alespoň užít to co máme.

Kobliha

Milý den ti přeje, tvá Nindë


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Chtěl bych mít...

Veverku 23.5% (4)
Koláč 35.3% (6)
Kamarády 23.5% (4)
Tramvaj 17.6% (3)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama